Wenus, planeta sąsiadująca z Ziemią, ma podobne rozmiary, ale znacznie różni się środowiskiem, trudnymi warunkami i chmurami. W ciągu następnej dekady kilka misji, w tym DAVINCI, ma zbadać ten niegościnny świat. Misja DAVINCI obejmuje wysłanie sondy do atmosfery Wenus w celu zbadania zarówno atmosfery, jak i powierzchni, celując w to, co kiedyś mogło być kontynentem na powierzchni tej planety.
Według planów sonda zejdzie do Alpha Regio, jednego z najbardziej zagadkowych regionów Wenus. Znany z krajobrazu „tesserae”, przypominającego mozaikę, obszar ten może ujawnić ważne szczegóły dotyczące starożytnej historii Wenus. Aby się przygotować, zespół wykorzystał dane z sondy Magellan i zaawansowane techniki analizy, aby stworzyć najlepszą aktualną mapę Alpha Regio, a DAVINCI jest gotowy stworzyć jeszcze lepszą. Gdy sonda zejdzie przez gęste chmury Wenus, zrobi zdjęcia z wysokości 40 kilometrów nad nią, stawiając czoła ekstremalnemu upałowi i ciśnieniu.
Zespół udoskonala techniki mające na celu zwiększenie przejrzystości obrazu przez gęstą mgłę, dążąc do rozdzielczości 1 metra na piksel, aby uchwycić szczegóły, takie jak pojedyncze skały i możliwe ślady starożytnych rzek.
Według Jima Garvina, głównego badacza DAVINCI, wszystkie dane z poprzednich misji przyczyniają się do stałego rozwijania naszej wiedzy o historii Wenus. Szczegółowa mapa dostarczona przez DAVINCI pomoże naukowcom zrozumieć, w jaki sposób powstały tessery — czy to w procesach podobnych do gór na Ziemi, czy wulkanów. Na powierzchni Wenus wszak istnieje ponad 85 000 wulkanów, znacznie więcej niż 1500 wulkanów na Ziemi.
Misja DAVINCI obejmuje zarówno sondę atmosferyczną, jak i orbiter, których celem jest poszerzenie naszej wiedzy na temat gęstej, toksycznej atmosfery Wenus i zbadanie, czy planeta kiedyś miała oceany. Sonda wykona również pierwsze obrazy powierzchni Wenus od czasu radzieckiej misji Wenera 14 w 1982 roku. To wprost nieprawdopodobne, że sąsiadująca z nami planeta nie ma nowych zdjęć od ponad czterdziestu lat.