Kosmiczny Teleskop Hubble’a przyjrzał się ostatnio oddalonemu od nas układowi gwiazd skatalogowanemu pod nazwą FS Tau. Patrząc na to zdjęcie można powiedzieć: nie ma to jak młoda gwiazda.
Na zdjęciu wykonanym przez Hubble’a widoczne są strumienie wyłaniające się z kokonu otaczającego nowo powstającą gwiazdę. Intensywne promieniowanie stara się przebić przez gaz i pył tworzący rozświetloną mgławicę.
FS Tau to tzw. układ wielokrotny, w którym znajdziemy takie obiekty, jak FS Tau A – jasny obiekt przypominający gwiazdę i widoczny w samym środku kadru oraz FS Tau B – jasny obiekt po prawej, który tutaj jest częściowo przesłonięty ciemnym, pionowym pasmem pyłu. Oba młode obiekty są otoczone przez delikatnie rozświetlony od wewnątrz obłok gazu i pyłu. Pomiary wskazują, że cały układ ma zaledwie około 2,8 miliona lat. Niewiele, jakby nie patrzeć Słońce ma ponad 4,6 miliarda lat.
FS Tau B tak naprawdę jeszcze protogwiazda otoczona młodym dyskiem protoplanetarnym na razie złożonym z pyłu i gazu, który za jakiś czas będzie surowcem dla planet, które w przyszłości będą krążyły wokół gwiazdy. Astronomowie wskazują, że gwiazda ta właśnie staje się gwiazdą T Tauri, czyli młodą gwiazdą zmienną, we wnętrzu której jeszcze nie zachodzą procesy fuzji jądrowej, ale już zaczyna się proces przeistaczania jej w gwiazdę zasilaną wodorem, podobną do naszego Słońca.
Sytuacja z obiektem FS Tau A jest nieco bardziej skomplikowana. Obiekt ten w rzeczywistości jest układem podwójnym T Tauri, w którym dwie gwiazdy krążą wokół wspólnego środka masy.
Wiadomo, że protogwiazdy wyrzucają szybko poruszające się, przypominające dżety materii. FS Tau B stanowi uderzający przykład tego zjawiska. Protogwiazda jest źródłem niezwykłego, asymetrycznego, dwustronnego dżetu, widocznego tutaj na niebiesko. Jego asymetryczna struktura może wynikać z tego, że masa jest wyrzucana z obiektu w różnym tempie.
FS Tau B jest również klasyfikowany jako obiekt Herbiga-Haro. Co do zasady, obiekty Herbiga-Haro powstają, gdy strumienie zjonizowanego gazu wyrzucane przez młodą gwiazdę zderzają się z pobliskimi obłokami gazu i pyłu z dużą prędkością, tworząc jasne plamy.
FS Tau jest częścią regionu Taurus-Auriga, zbioru ciemnych obłoków molekularnych, w których znajduje się wiele podobnych nowo powstających i młodych gwiazd, około 450 lat świetlnych stąd w gwiazdozbiorach Byka i Woźnicy. Hubble obserwował wcześniej ten region, którego aktywność gwiazdotwórcza sprawia, że jest on atrakcyjnym celem dla astronomów.