Kiedy jest najwięcej plam słonecznych na powierzchni Słońca? Oczywiście w okolicach maksimum aktywności w jedenastoletnim cyklu. Nie zmienia to jednak faktu, że liczba plam słonecznych bezustannie się zmienia, maksima różną się od siebie intensywnością, więc generalnie jest to bardzo dynamiczna zmienna. Nie zmienia to jednak faktu, że tyle plam ile dostrzeżono 8 sierpnia, nie widzieliśmy już od dawna.

Plamy widoczne na powierzchni Słońca mogą się na pierwszy rzut oka wydawać małe i nieistotne. Nie powinniśmy jednak poddawać się temu złudzeniu. Słońce znajduje się 150 milionów kilometrów od Ziemi i ma średnicę niemal 110 razy większą od Ziemi. Wszystkie plamy widoczne na jego tarczy są wprost gigantyczne i każda z nich mogłaby swobodnie pochłonąć  taką drobinę jak Ziemia.

Co więcej, musimy pamiętać, że każda plama słoneczna charakteryzuje się bardzo silnym polem magnetycznym, które może być źródłem silnych rozbłysków słonecznych, które wyrzucają w przestrzeń kosmiczną niezwykle silne impulsy promieniowania elektromagnetycznego. W przypadku najsilniejszych rozbłysków tego typu, może dochodzić także do koronalnych wyrzutów masy, czyli wyrzucenia ze Słońca potężnych obłoków plazmy i pola magnetycznego.

Pierwotnie naukowcy podejrzewali, że obecnie obserwowany 25. cykl aktywności słonecznej nie będzie szczególnie interesujący, a maksimum aktywności nie będzie przesadnie spektakularne. Ewidentnie jednak prognozy te nie sprawdziły się i podążyły tą samą drogą co prognozy pogody przedstawiane przez aplikacje pogodowe na smartfonach.

Czytaj także: Łazik Perseverance donosi: za chwilę na Słońcu zobaczymy sporą plamę słoneczną

Obecny cykl słoneczny okazał się naprawdę spektakularny i charakteryzuje się licznymi rozbłyskami klasy X, koronalnymi wyrzutami masy, a nawet zorzami polarnymi widzianymi niemal na całym świecie.

Teraz okazuje się, że możemy mieć do czynienia z jeszcze jednym rekordem.

Naukowcy wskazują, że 8 sierpnia udało się zarejestrować rekordową dzienną liczbę plam słonecznych od ponad 20 lat. W najnowszym wydaniu SWPC naukowcy poinformowali, że tego dnia udało się zarejestrować 337 plam słonecznych. To największa liczba od marca 2001 roku!

Warto jednak zwrócić, że liczba ta jak na razie nie została ustalona ostatecznie. Opiera się ona na danych przesyłanych przez obserwatoria słoneczne Sił Powietrznych USA (USAF). Za oficjalną liczbę podaje się tę, która podawana jest przez Solar Influences Data Center (SIDC) w Belgii. Jak na razie jeszcze jest ona obliczana i zostanie opublikowana do końca sierpnia. Póki co badacze doliczyli się 299 plam słonecznych, co i tak jest już najwiekszą liczbą dzienną plam od lipca 2002 roku.