To prawdziwy przełom w chińskim programie kosmicznym. Przedstawiciele sektora kosmicznego z Państwa Środka właśnie poinformowali o podpisaniu umowy na wyszkolenie i wysłanie pakistańskiego astronauty na pokład chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. Będzie to pierwszy zagraniczny astronauta na pokładzie najnowszego laboratorium orbitalnego zbudowanego przez Chiny zaledwie kilka lat temu. Mało tego, będzie to także pierwszy przypadek wyszkolenia w Chinach astronauty nie będącego obywatelem Chin.

Umowa zatytułowana „Umowa o współpracy w zakresie wyboru, szkolenia pakistańskich astronautów i udziału w chińskiej misji lotniczej na stację kosmiczną” została oficjalnie podpisana 28 lutego. Uroczystość odbyła się w Islamabadzie w biurze premiera tego kraju. Chiny reprezentował Lin Xiqiang, zastępca dyrektora Chińskiego Biura Inżynierii Załogowej (CMSE), podczas gdy stronę pakistańską reprezentował Mohammad Yousaf Khan, przewodniczący Pakistańskiej Komisji ds. Badań Kosmosu i Górnej Atmosfery (SUPARCO).

W oświadczeniu opublikowanym przez CMSE podkreślono, że jest to nowy rozdział w rozwoju chińskiego programu kosmicznego. Oczekuje się, że proces selekcji pakistańskich astronautów potrwa około roku. Po wstępnej selekcji wybrani kandydaci przejdą rygorystyczne szkolenie w Chinach. W kolejnych latach będą oni dołączać do chińskich astronautów na pokładzie stacji kosmicznej Tiangong, realizując razem z nimi serię krótkoterminowych misji orbitalnych.

Stacja kosmiczna Tiangong działa na pełnych obrotach już od 2022 roku. Przez ostatnie trzy lata stacja jest stale zamieszkana przez chińskich astronautów i znajduje się na niskiej orbicie okołoziemskiej na wysokości od 340 do 450 kilometrów.

Warto tutaj podkreślić, że stacja Tiangong rozpoczęła swoją działalność tak naprawdę już w 2021 roku, kiedy to na orbicie znajdował się tylko jeden jej moduł. W ciągu kolejnych 12 miesięcy stacja osiągnęła swój docelowy kształt składający się z trzech modułów. W grudniu 2024 r. astronauci Cai Xuzhe i Song Lingdong w ramach misji Shenzhou 19, przeprowadzili rekordowy, dziewięciogodzinny spacer kosmiczny poza stacją, demonstrując dojrzałość i możliwości chińskiej infrastruktury kosmicznej.

To partnerstwo z Pakistanem nie tylko wzmacnia więzi dyplomatyczne między tymi dwoma krajami, ale także może stanowić pewien sygnał, że Chiny nie zamierzają się izolować, a planują budowę międzynarodowej koalicji kosmicznej. Można być pewnym, że wraz z rozpoczęciem przygotowań do wspólnych misji świat będzie uważnie obserwował, jak Tiangong otwiera swoje kosmiczne obserwatorium na astronautów z innych krajów.