Korea Południowa zbyt często nie pojawia się w doniesieniach dotyczących astronomii czy przestrzeni kosmicznej. Kraj ten jak dotąd wysłał w kierunku Księżyca sondę Danuri (i odniósł absolutny sukces), ale poza tym raczej nie rozpoczął jeszcze swojej walki o udział w światowym sektorze kosmicznym. Okazuje się jednak, że prace trwają. Jak się teraz dowiadujemy naukowcy z Korei Południowej planują przekształcić zamkniętą kopalnię węgla Hamtae w mieście Taebaek w poligon doświadczalny dla przyszłych misji księżycowych.

Pod koniec marca Koreański Instytut Geonauki i Zasobów Mineralnych (KIGAM) przeprowadził nietypowy pokaz w tunelu starej kopalni. Prototypowe łaziki księżycowe wyposażone w systemy autonomicznej nawigacji zostały przetestowane właśnie w takim tunelu, który doskonale symuluje trudne warunki powierzchni Księżyca. Roboty z powodzeniem poradziły sobie z nierównymi powierzchniami, ale także z testami technologii zbierania próbek, czy metod teledetekcji.

To jednak dopiero początek przedsięwzięcia, bowiem naukowcy wspierani przez rząd planują stworzyć cały kompleks do testowania technologii kosmicznych jeszcze na Ziemi. Naukowcy doskonale wiedzą bowiem, że aby mieć swoje miejsce w wyścigu kosmicznym, Korea musi rozwijać własne możliwości i techniki eksploracji przestrzeni kosmicznej.

Czytaj także: Sonda Lunar Reconnaissance Orbiter zaliczyła nietypowe spotkanie na orbicie wokół Księżyca

Aspiracje Korei Południowej dotyczące Księżyca są spore. Wspomniana wcześniej sonda Danuri (Korea Pathfinder Lunar Orbiter (KPLO)) od lat znajduje się w przestrzeni kosmicznej i zbiera tam dane o Srebrnym Globie. Teraz naukowcy intensywnie pracują nad swoim pierwszym lądownikiem, który miałby wylądować na powierzchni Księżyca w 2032 roku.

Jak wskazują naukowcy, wybór tej akurat kopalni ma swój symboliczny sens. Taebaek to najwyżej położone miasto w kraju, a tym samym znajduje się najbliżej przestrzeni kosmicznej. Mało tego, kiedyś było to centrym wydobycia węgla, który napędził szybki wzrost przemysłu w tym kraju. Możliwe zatem, że w XXI wieku miasto to stanie się centrum rozwoju technologii kosmicznych, które pozwolą utrzymać konkurencyjność kraju.