NOAA opublikowała pierwsze zdjęcia z Compact Coronagraph (CCOR-1), pierwszego na świecie operacyjnego koronografu kosmicznego, który znajduje się obecnie na pokładzie satelity GOES-19. CCOR-1 rozpoczął obserwację zewnętrznej atmosfery Słońca, czyli korony, 19 września 2024 r.

Koronograf śledzi koronalne wyrzuty masy (CME), czyli potężne wybuchy plazmy i energii magnetycznej ze Słońca, które mogą wpływać na pogodę kosmiczną na Ziemi.

Gdy wyrzuty masy koronalnej są kierowane w stronę Ziemi, mogą wywołać burze geomagnetyczne, które zakłócają satelity, GPS, zagrażają bezpieczeństwu astronautów, zakłócają komunikację lotniczą i sieci energetyczne. Burze te są również odpowiedzialne za zorzę polarną widoczną w atmosferze Ziemi.

CCOR-1 zapewnia ciągły monitoring, wykonując nowe zdjęcie korony co 15 minut. Wykorzystuje dysk przesłaniający jasne światło słoneczne i w ten sposób umożliwia obserwowanie znacznie delikatniejszej korony.

Pierwszy film z CCOR-1 pokazuje koronalny wyrzut masy (CME) wyłaniający się ze wschodniej strony słońca około 10:00 UT, widoczne są również strumienie plazmy słonecznej. Te erupcje CME poruszają się z prędkością od setek do tysięcy kilometrów na sekundę.

CCOR-1 to pierwszy z kilku koronografów NOAA, które zostaną rozmieszczone w celu monitorowania pogody kosmicznej. Gdy GOES-19 stanie się operacyjny jako satelita NOAA GOES East wiosną 2025 r., dane CCOR-1 zostaną wykorzystane do ulepszenia prognozowania pogody kosmicznej.