Po dwóch i pół roku intensywnej wędrówki po dnie krateru Jezero i delty rzecznej wpadającej do tego zbiornika, łazik zamierza zmienić miejsce swojej pracy i wyjechać nieco wyżej w poszukiwaniu śladów obecnego lub dawnego życia na powierzchni Marsa.
Łazik Perseverance wkrótce rozpocznie zaplanowaną na cały miesiąc wspinaczkę na zachodnią krawędź krateru Jezero, która prawdopodobnie obejmie jedne z najbardziej stromych i najtrudniejszych terenów, z jakimi łazik się w trakcie całej swojej misji. Wspinaczka rozpocznie się już w przyszłym tygodniu. Tym samym rozpocznie się zupełnie nowy, piąty już etap misji naukowej łazika, który wylądował na Marsie 18 lutego 2021 roku. Swoją drogą, Wam też się wydaje, że Perseverance wylądował na Marsie zaledwie rok temu, czy tylko mnie?
W trakcie dotychczasowej misji łazik Perseverance zrealizował cztery misje naukowe, zebrał 22 próbki skał i przejechał ponad 25 kilometrów po powierzchni Marsa. Teraz, u progu nowej misji naukowej, cały łazik jest w doskonałym stanie i już wkrótce pozwoli nam spojrzeć na krater Jezero z zupełnie nowej perspektywy.
W trakcie nowej misji naukowcy chcą zbadać dwa bardzo ważne regiony nazwane „Pico Turquino” i „Witch Hazel Hill”. Zdjęcia z orbiterów wskazują bowiem, że w pierwszym z nich znajdują się charakterystyczne pęknięcia, które mogą być skutkiem dawnej aktywności hydrotermalnej. W drugiej lokalizacji natomiast widoczne są warstwowe materiały, które mogą pamiętać czasy ciepłego i wilgotnego Marsa.
Badając ostatnio deltę rzeczną, Percy zbadał i pobrał próbki jedynej dotąd skały osadowej na Marsie. Mowa tutaj o skałach, które powstały z cząstek o różnych rozmiarach, które były transportowane przez wodę w rzece, a następnie uległy osadzeniu w stojącym zbiorniku wodnym. Naukowcy przekonują nawet, że wśród pobranych w tym miejscu próbek skalnych znalazły się najstarsze materiały pobrane z jakiegokolwiek znanego środowiska, które teoretycznie mogło w przeszłości sprzyjać istnieniu życia. Jeżeli uda się je kiedyś sprowadzić na powierzchnię Ziemi, będą one stanowiły doskonały materiał badawczy dla naukowców chcących się dowiedzieć więcej o wczesnym, wilgotnym i przyjaznym dla życia Marsie.
Tereaz jednak rozpoczyna się podróż na krawędź krateru. Dotarcie na szczyt krateru nie będzie łatwe. Aby się tam dostać, Perseverance będzie polegał na swoich możliwościach automatycznej nawigacji, podążając trasą, którą specjaliści misji zaprojektowali tak, aby zminimalizować zagrożenia, a jednocześnie zapewnić zespołowi naukowemu wiele ciekawych miejsc do zbadania. W trakcie podróży łazik będzie wspinał się po zboczu o nachyleniu aż 23 stopni zyskując 300 metrów przewyższenia w momencie dotarcia na szczyt.