Jak ten czas leci… szczególnie przemieszczasz się z prędkością 50 000 km/h. Kontynuując swoją podróż po zewnętrznych rejonach Układu Słonecznego sonda new Horizons przeleciała już połowę drogi od Plutona – swojego pierwszego celu – do 2014 MU69, obiektu Pasa Kuipera, do którego dotrze 1 stycznia 2019 roku. Sonda osiągnęła połowę trasy o północy UTC 3 kwietnia znajdując się wtedy 782,45 mln kilometrów za Plutonem.
Świetni, że udało nam się już osiągnąć półmetek. Kolejny przelot będzie stanowił rekord w kategorii najodleglejszego obiektu zbadanego przez naszą cywilizację – mówi Alan Stern, główny badacz misji New Horizons z Southwest Research Institute w Boulder, Kolorado.
7 kwietnia o godzinie 21:24 UTC sonda New Horizons osiągnie także półmetek w czasie pomiędzy momentem największego zbliżenia do Plutona, które miało miejsce o 11:24 14 lipca 2015 roku a momentem największego zbliżenia do MU69, które planowane jest na godzinę 17:00 UTC w Nowy Rok 2019. Niemal pięciodniowa różnica pomiędzy oboma półmetkami (czasowym i odległościowym) spowodowana jest oddziaływaniem grawitacyjnym Słońca. Sonda bardzo nieznacznie zwalnia oddalając się od Słońca – dlatego też przekracza półmetek w przestrzeni nieznacznie wcześniej niż półmetek w czasie.
Sonda New Horizons za kilka dni rozpocznie kolejny okres hibernacji. Co ciekawe, sonda będzie uśpiona także 7 kwietnia, kiedy będzie przelatywała przez czasowy półmetek drogi do MU69 – operatorzy misji z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) w Laurel, Maryland wprowadzą ją w ten stan na dwie godziny przed półmetkiem.
Planowana 157-dniowa hibernacja jest w pełni zasłużona: sonda pracuje bezustannie od prawie dwóch i pół roku – od 6 grudnia 2014 roku.
Źródło: NASA