ASTROLIFE: Niebo w maju 2017: Mars mówi dobranoc
Od dawna brakowało mi w necie konkretnego kalendarium przypominającego co też na bieżąco na niebie można poobserwować. Sam nie jestem zapalonym obserwatorem, ale często dostaję od Was zapytania o to…
Kosarzycki o kosmosie
Od dawna brakowało mi w necie konkretnego kalendarium przypominającego co też na bieżąco na niebie można poobserwować. Sam nie jestem zapalonym obserwatorem, ale często dostaję od Was zapytania o to…
W przestrzeni kosmicznej ryzyko znalezienia się w blasku innego obiektu to ryzyko zawodowe. Powyższe zdjęcie wykonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia galaktykę NGC 7250. Pomimo faktu, że sama w…
Międzynarodowy zespół astronomów kierowany przez badaczy z Uniwersytetu w Manchester odkrył nową czarną dziurę stanowiącą „brakujące ogniowo” w Drodze Mlecznej, w kierunku gwiazdozbioru Koziorożca. Czarna dziura znajduje się w odległości…
Najbardziej wyjałowione obszary Wszechświata to odległe zakątki przestrzeni międzygalaktycznej. W tych ogromnych przestrzeniach między galaktykami można znaleźć zaledwie jeden atom na metr sześcienny – rozproszoną mgłę wodoru w stanie gazowym…
Sonda Cassini ponownie skontaktowała się z Ziemią po skutecznym przelocie przez wąską szczelinę między planetą Saturn a jej pierścieniami. Do przelotu doszło wczoraj – 26 kwietnia. Aktualnie sonda przesyła na…
Naukowcy odkryli nową planetę o masie Ziemi, krążącą wokół swojej gwiazdy macierzystej w odległości podobnej do odległości Ziemia-Słońce. Planeta najprawdopodobniej jest za zimna, aby istniało na niej życie podobne do…
Przedstawiciele Chin i Europejskiej Agencji Kosmicznej rozważają potencjalną współpracę nad stworzeniem bazy na Księżycu jak i innymi możliwymi wspólnymi przedsięwzięciami – poinformował rzecznik ESA oraz chińskie media. Tian Yulong, generalny…
Zespół badaczy pracujących nad projektem Breakthrough Listen opublikowała wstępne wyniki badań po przeanalizowaniu kilku petabajtów danych zebranych za pomocą trzech teleskopów wykorzystywanych w ramach projektu. Wyniki badań zostały udostępnione na…
Sonda Cassini po raz ostatni przeleciała w pobliżu zamglonego księżyca Saturna – Tytana tym samym rozpoczynając swój finałowy zestaw 22 orbit wokół gazowego olbrzyma. 21 kwietnia o godzinie 8:08 sonda…
Gromada kulista to z grubsza sferyczny zbiór gwiazd (nawet kilku milionów) związanych ze sobą grawitacyjnie. Tego typu gromady zazwyczaj znajdujemy w zewnętrznych obszarach galaktyk. Małomasywne, rentgenowskie układu podwójne (LMXB, ang.…