Teleskop zlokalizowany głęboko na zachodnio-australisjskich pustkowiach stworzył zdjęcie Wszechświata przedstawiające go w taki sposób, w jaki widziałyby go nasze oczy gdyby mogły rejestrować promieniowanie radiowe.
Opublikowane dzisiaj w periodyku Monthly Notices of the Royal Astronomical Society wyniki przeglądu nieba o nazwie GaLactic and Extragalactic All-sky MWA (GLEAM) obejmują katalog 300 000 galaktyk zaobserwowanych przez Murchison Widefield Array (MWA) – radioteleskop, którego budowa pochłonęła 50 milionów dolarów.
Główna autorka opracowania dr Natasha Hurley-Walker z Curtin University oraz International Centre for Radio Astronomy Research (ICRAR) przyznała, że jest to pierwszy przegląd radiowy, którego efekty możemy podziwiać w tak niesamowitym technikolorze. „Ludzkie oko widzi porównując jasność w trzech różnych głównych barwach – czerwieni, zieleni i błękicie. GLEAM przewyższa ludzkie oko obserwując niebo w każdym z 20 głównych kolorów. To znacznie lepiej niż w przypadku możliwości ludzkiego oka, ale także lepiej niż sama krewetka modliszkowa, która widzi w 12 różnych głównych barwach.”
GLEAM to wielkoskalowy, radiowy przegląd nieba w wysokiej rozdzielczości obejmujący zakres częstotliwości od 70 do 230 MHz. „Nasz zespół wykorzystuje dane zebrane w ramach przeglądu do odkrycia co się dzieje w trakcie kolizji gromad galaktyk,” mówi dr Hurley-Walker. „Oprócz tego możemy także obserwować pozostałości po eksplozjach najstarszych gwiazd w naszej galaktyce.”
Dyrektor MWA dr Randall Wayth podkreśla, że GLEAM jest jednym z największych radiowych przeglądów nieba. „Obszar objęty naszym przeglądem jest ogromny. Tego typu rozległe przeglądy nieba dostarczają astronomom niesamowicie cennych informacji i wykorzystywane są w wielu obszarach astrofizyki, często w sposób zupełnie niezamierzony przez osoby dokonujące przeglądu.”
Źródło: RAS