Największy na świecie radioteleskop rozpoczął poszukiwania sygnałów pochodzących od innych gwiazd i galaktyk, a być może, od życia pozaziemskiego. Wszystko to w ramach rozpoczętego w niedzielę projektu demonstrującego rosnące ambicje Chin w sektorze kosmicznym.
Pekin wykłada miliardy dolarów w tak ambitne projekty naukowe jak również przez realizowany przez wojsko program kosmiczny, w ramach którego kilka tygodni temu wysłano w przestrzeń drugą już chińską stację kosmiczną.
Mierzący 500 metrów średnicy radioteleskop umieszczono w naturalnej niecce otoczonej niesamowitym krajobrazem pełnej zieleni południowej prowincji Guizhou. Budowa radioteleskopu zajęła 5 lat i pochłonęła 180 milionów dolarów, dzięki czemu nowy radioteleskop przewyższa możliwościami dotychczas największy 300-metrowy teleskop znajdujący się w Obserwatorium Arecibo w Portoryko.
Oficjalna agencja informacyjna Xinhua poinformowała, że otwarcie pięciusetmetrowego radioteleskopu o nazwie FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope) obserwowało kilkuset astronomów i entuzjastów astronomii.
Badacze cytowani przez media rządowe mówili, że FAST będzie poszukiwał fal grawitacyjnych, wykrywał emisję radiową pochodzącą od gwiazd i galaktyk i poszukiwał sygnałów od inteligentnego życia pozaziemskiego.
„Głównym celem FAST jest odkrycie praw rządzących rozwojem Wszechświata” powiedział Qian Lei, badacz z National Astronomical Observatoriues w Chińskiej Akademii Nauk.
Instalacja konstrukcji składającej się z 4450 paneli rozpoczęła się w 2011 roku i została zakończona w lipcu br.
Podczas pracy teleskop wymaga ciszy radiowej w promieniu 5 kilometrów. Takie wymagania sprawiły, że trzeba było przesiedlić 8000 ludzi z pobliskich ośmiu wiosek.
Telewizja CCTV poinformowała, że podczas ostatnich testów teleskop zarejestrował sygnały radiowe wyemitowane przez pulsar znajdujący się 1351 lat świetlnych od Ziemi.
Radioteleskop FAST charakteryzuje się dwukrotnie lepszą czułością niż obserwatorium Arecibo – informuje agencja Xinhua.
Chińczycy zakończyli także budowę atrakcji turystycznych takich jak platforma widokowa na pobliskich wzgórzach. Tego typu obiekty przyciągają spore rzesze turystów – platforma widokowa w Portoryko przyciąga około 90 000 turystów i 200 naukowców rocznie.
Źródło: AP