Na dzisiejszej konferencji, która odbyła się w siedzibie NASA poinformowano, że podczas ostatniej kampanii obserwacyjnej na Kosmicznym Teleskopie Hubble’a zidentyfikowane nowe gejzery wody emitowane z południowego obszaru biegunowego tego księżyca. Poniższe zdjęcie złożone ze zdjęć wykonanych za pomocą HST 26 stycznia 2016 r.
Porównanie tranzytu z 2014 roku oraz obserwacji zórz w 2012 roku. Nieobrobione zdjęcie z tranzytu (po lewej) przedstawia ciemne smugi absorpcji w tym samym miejscu gdzie inny zespół (kierowany przez Lorenza Rotha) obserwował emisję wodoru i tlenu, produktów rozpadu wody. Źródło: NASA, ESA, W. Sparks (po lewej) L. Roth (po prawej)
VIDEO
Ilustracja tranzytu Europy. Europa okrąża Jowisza w czasie 3.5 dnia, i za każdym razem przechodzi na tle tarczy Jowisza. Źródło: A. Field (STScI)
Animowany gif przedstawiający tranzyt Europy na tle tarczy Jowisza. Zdjęcie wykonano w bliskim ultrafiolecie. Źródło: NASA, ESA, W. Sparks (STScI)
Powyższe zdjęcia odnoszą się do prawdopodobieństwa występowania gejzerów na powierzchni Europy. Uzyskano 10 zdjęć przedstawiających tranzyt Europy na tle tarczy Jowisza i na ich podstawie na trzech zdjęciach uzyskano statystycznie istotne prawdopodobieństwo występowania gejzerów na krawędzi tego księżyca. Jeżeli są to rzeczywiste gejzery, to są one przejściowe, bowiem Europę zawsze widzimy z tej samej perspektywy. Credits: NASA, ESA, W. Sparks (STScI)
Porównanie geologii Europy z geologią Enceladusa. Tutaj: Tygrysie Pasy na Enceladusie
Porównanie geologii Europy z geologią Enceladusa. Tutaj: Chaos na Europie.
Jak woda z wnętrza Europy może wydostawać się na powierzchnię poprzez pęknięcia widziane na ostatnim zdjęciu.
Wyniki badań zostaną opublikowane w tym tygodniu w periodyku Astrophysical Journal.
Dłuższy artykuł wkrótce.
Nawigacja wpisu