Nie ma to jak zacząć nowy tydzień od rzutu oka na najciekawsze zdjęcia przesłane z Marsa w ostatnich dniach. Tak po prostu, z drobnym komentarzem.
KLIKNIJ ZDJĘCIA, ABY OTWORZYĆ W DUŻYM ROZMIARZE.
Mozaika ze zdjęć wykonanych za pomocą MastCam 34 mm w dniu sol 1285 o 13:11 czasu lokalnego. Na pierwszym planie widoczne wychodnie, a w tle ściana krateru Gale. Jeżeli chodzi o skalę zdjęcia – odległy krater po lewj stronie panoramy ma 4 km średnicy. Kolory zostały dopasowane do skalibrowanych kolorów PDS.
Mozaika ze zdjęć wykonanych za pomocą MastCam 100 mm w dniu sol 1272 o 8:05 czasu lokalego. Na zdjęciu doskonale widać kolejne warstwy wychodni oraz interesujące jasne skały (gips?) u podstawy.
Remote Micro Imager, który stanowi element instrumentu ChemCam, wykonał w dniu sol 1275 zdjęcia dwóch jasnych żył (prawdopodobnie gipsowych). Środkowe zdjęcie zostało wykonane za pomocą kamery MastCam 34 mm w sol 1274 o 14:10 czasu lokalnego. Prawa i lewa część zostały wykonane poprzez połączenie obrazów RMI (zapewniających ostrość) oraz obrazów wykonanych za pomocą MastCam 100 mm (zapewniających kolory).
Remote Micro Imager, który stanowi element instrumentu ChemCam, wykonał zdjęcia fragmentu podstawy Mount Sharp (sol 1283). Zdjęcie po lewej wykonane zostało za pomocą MastCam 100 mm w sol 1238 o 15:00 czasu lokalnego. Zdjęcie po prawej zostało wykonane poprzez połączenie obrazów RMI (zapewniających ostrość) oraz obrazów wykonanych za pomocą MastCam 100 mm (zapewniających kolory).
Mozaika złożona z dwóch zdjęć wykonanych za pomocą MastCam 100 mm w sol 1283 o 15:00 czasu lokalnego.
Mozaika złożona z dwóch zdjęć wykonanych za pomocą MastCam 100 mm w sol 1283 o 15:00 czasu lokalnego.
Jak w przypadku większości kamer cyfrowych, matryca CCD kamer MarsCam składa się z siatki Bayera. To siatka filtrów barwnych rejestrujących obraz w filtrze czerwonym, zielonym i niebieskim (patrz http://www.g1zm0.republika.pl/cmos_ccd.html). Demozaikowanie wykonywane jest za pomocą ImageJ. Po tym etapie pozostają jednak zielone artefakty. Usuwane są one w Gimpie za pomocą wtyczki G’MIC. Kolory następnie regulowane są, aby odpowiadały skalibrowanym kolorom PDS.
Remote Micro Imager wykonał zdjęcia odległych wzgórz znajdujących się u podnóża północnej ściany krateru Gale. Zbliżenia zostały wykonane w sol 1263. Środkowe zdjęcie stanowi natomiast mozaikę zdjęć wykonanych za pomocą MastCam 34 mm w sol 1163 o 14:35 czasu lokalnego.
I na koniec:
Montaż 3 zdjęć wykonanych za pomocą MastCam 100 mm przedstawiających ścianę krateru Gale (o wysokości ok. 3 km) o różnych porach dnia. Zdjęcie po lewej wykonane zostało o 7:00 czasu lokalnego w sol 1235. Środkowe zdjęcie wykonane zostało o 12:31 czasu lokalnego w sol 1234. Zdjęcie po prawej wykonano o 16:33 czasu lokalnego w sol 1246.
Jeżeli chcesz przeliczyć podawane tu daty i godziny czasu marsjańskiego na datę na Ziemi – skorzystaj z zegara marsjańskiego dostępnego pod adresem: http://jtauber.github.io/mars-clock/
Źródło: Thomas Appere
Jeżeli podoba Ci się działalność portalu Puls Kosmosu i chcesz, aby nasz portal bezustannie się rozwijał czy pojawił się także na portalu YouTube – wesprzyj nasz najnowszy projekt. Bez Waszej pomocy nam się nie uda.