W dniu wczorajszym sonda Cassini przeleciał w pobliżu Tytana wykorzystując jego grawitację do zwiększenia nachylenia swojej orbity i wyjścia ponad płaszczyznę pierścieni. Tym samym zakończył się wspaniały rok częstych spotkań z księżycami Saturna.
W rzeczywistości – to tyle jeżeli chodzi o równikowe orbity sondy Cassini – w ramach misji nie ma już kolejnych zbliżeń, planowych bliskich przelotów w pobliżu innych księżyców niż Tytan, w pobliżu którego sonda musi się pojawiać do zmiany swojej orbity. Cassini nadal będzie wykonywała zdjęcia z większych odległości jednak na 2016 rok zaplanowano tylko trzy przeloty w pobliżu większych księżyców: w marcu sonda wykona zdjęcia Mimasa, a w listopadzie Tetydy i Enceladusa.
Dlatego też warto zajrzeć na stronę ze zdjęciami przesłanymi przez sondę Cassini i rzucić okiem na najnowsze zdjęcia, które obejmują wiele zdjęć Enceladusa, Mimasa i mniejszych księżyców – szczególnie Telesto:
Niesamowite zdjęcie Enceladusa na tle Saturna:
Nie możemy także zapominać o Tytanie – poniżej jego najnowszy portret:
Val Klavans obrobił inne zdjęcie wykonane podczas tych samych obserwacji w filtrze metanowym, dzięki czemu możemy dostrzec powierzchnię tego księżyca.
Emily Lakdawalla wykonała poniższą mapę, abyście mogli zobaczyć jakie cechy geograficzne widoczne są na powyższym zdjęciu:
Wkrótce w archiwum pojawią się wszystkie zdjęcia z misji Cassini. Misja tej sondy zakończy się ostatecznie w 2017 roku wejściem w atmosferę planety. Zdecydowanie za szybko – tych zdjęć będzie brakowało przez długi czas. Miejmy nadzieję, że wkrótce Cassini znajdzie godnego następcę.
Źródło: E.Lakdawalla / Planetary Society