Kierownictwo oraz osoby wspierające z McDonald Observatory wraz z przedstawicielami międzynarodowej grupy uniwersytetów partnerskich oraz instytucji naukowych zebrali się na odległym szczycie wzgórza w chilijskich Andach na uroczystości wzruszenia Ziemi pod budowę Gigantycznego Teleskopu Magellana (GMT).
Ceremonia oznacza rozpoczęcie prac budowlanych w miejscu, w którym zbudowana zostanie kopuła, w której umieszczony zostanie teleskop. GMT stanie się największym teleskopem na Ziemi gdy rozpocznie swoje wstępne obserwacje w 2021 roku. Według założeń teleskop będzie w stanie wykonywać zdjęcia 10 razy ostrzejsze od dostarczanych aktualnie przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a i pomoże naukowcom odpowiedzieć na kluczowe pytania z zakresu kosmologii, astrofizyki czy poszukiwania planet pozasłonecznych.
„Niezmiernie się cieszymy rozpoczęciem prac budowlanych nad Gigantycznym Teleskopem Magellana w tak ekscytujących dla astronomii czasach,” powiedział dr Taft Armandroff, dyrektor rady GMT oraz dyrektor McDonald Observatory. „Dzięki niespotykanemu rozmiarowi oraz rozdzielczości, Gigantyczny Teleskop Magellana pozwoli aktualnym i przyszłym pokoleniom astronomów kontynuować ekscytującą podróż odkryć kosmicznych.”
GMT zbudowany zostanie w Obserwatorium Las Campanas na Pustyni Atacama w Chile, w miejscu znanym z czystego, ciemnego nieba i wyjątkowej przejrzystości powietrza. Las Campanas to jedno z najlepszych miejsc do prowadzenia obserwacji astronomicznych na Ziemi. Ekipy budowlane wkrótce rozpoczną budowę dróg, sieci energetycznych i infrastruktury niezbędnej do obsługi obserwatorium.
https://www.youtube.com/watch?v=uWHkoU2EqyM&w=853&h=480
Unikalny projekt teleskopu obejmuje siedem największych, możliwych do wyprodukowania luster, z których każde będzie miało średnicę 8,4 metra, które łącznie stworzą teleskop o średnicy 25 metrów. Olbrzymie lustra powstają w Richard F. Caris Mirror Laboratory na University of Arizona. Każde lustro musi być wypolerowane z dokładnością 25 nanometrów.
Jedno z luster zostało już wypolerowane zgodnie z docelową specyfikacją. Trzy kolejne aktualnie są w trakcie powstawania, a produkacja pozostałych luster będzie rozpoczynała się w tempie jednego lustra rocznie. Astronomowie rozpoczną wstępne obserwacje z wykorzystaniem pierwszych luster już w 2021 roku, a pełna zdolność operacyjna zostanie osiągnięta w ciągu najbliższych dziesięciu lat.
„Niesamowita ilość pracy została wykonana w fazie projektowania oraz tworzenia gigantycznych luster, które stanowią serce teleskopu. Pokonaliśmy najtrudniejsze problemy techniczne i nie możemy się doczekać połączenia wszystkich elementów teleskopu na szczycie tego wzgórza,” powiedział Patrick McCarthy, prezydent organizacji GMT.
GMT umożliwi astronomom charakteryzowanie planet krążących wokół odległych gwiazd, obserwowania wczesnych etapów powstawania galaktyk i gwiazd oraz pozwoli przyjrzeć się problemowi ciemnej materii i ciemnej energii. Odkrycia jakich z pewnością dostarczy GMT z pewnością dostarczą także nowych pytań, a być może także nieoczekiwanych odkryć.
Rada nadzorcza organizacji GMT oficjalnie potwierdziła wejście projektu w fazę budowy na początku 2015 roku, gdy 11 fundatorów z całego świata przeznaczyło ponad 500 milionów dolarów na ten projekt. Fundatorzy pochodzą z USA, Australii, Brazylii i Korei Południowej. Gospodarzem teleskopu jest Chile.
„Wraz z dzisiejszą uroczystością, wykonujemy istotny krok w ramach naszej misji zbudowania pierwszego teleskopu nowej generacji ekstremalnie dużych teleskopów. GMT rozpocznie nową erę odkryć i pozwoli nam odpowiedzieć na wiele kluczowych pytań o historię wszechświata,” powiedział dr Charles Alcock, członek rady GMT oraz dyrektor Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.
Źródło: University of Texas News