Najnowszy satelita przeznaczony do programu środowiskowego Copernicus opuścił Francję i rozpoczął podróż na platformę startową w Plesiecku w Rosji, skąd zostanie wysłany w przestrzeń w przyszłym miesiącu.
Sentinel-3A, na którego pokładzie zainstalowano zestaw najnowocześniejszych instrumentów stanowi znaczący krok naprzód w rozwoju programu Copernicus dostarczającego danych o zmianach zachodzących w oceanach, na lądzie, w atmosferze i klimacie jako całości.
Satelita rozpoczął swoją dwudniową podróż w Thales Alenia Space z Cannes na lotnisko w Nicei w ciężarówce. Potężny samolot transportowy Antonov następnie przetransportuje satelitę do Archangielska w Rosji zahaczając po drodze o Moskwę, gdzie niezbędne jest dokonanie formalności celnych.
W Archangielsku satelita Sentinel i cały dodatkowy osprzęt załadowany zostanie z powrotem na ciężarówki, a na sam kosmodrom dotrze koleją.
Opierające się na pionierskich rozwiązaniach zastosowanych w satelitach Envisat oraz Cryosat, czujniki Sentinela-3A będą mierzyć zmiany temperatury wody oraz wysokości powierzchni w oceanach – informacje niezbędne do prognozowania pogody oraz zapewnienia bezpieczeństwa ruchu morskiego. W przypadku wybrzeży takie dane pozwalają na przewidywanie nietypowych zjawisk takich jak burze czy powodzie.
Monitorując jakość i zanieczyszczenie wody morskiej, Sentinel-3A będzie także wspomagał tworzenie map topografii i zasięgu lodu, oraz wysokości wód w jeziorach i rzekach.
Nad obszarami lądowymi, satelita będzie zdolny do wykrywania pożarów i tworzenia map.
Gdy Sentinel-3A znajdzie się w „cleanroomie” w Plesiecku niezbędne będzie sprawdzenie, czy wszystko jest w idealnym stanie i przygotowanie satelity do startu.
Sentinel-3A wyniesiony zostanie w przestrzeń kosmiczną na szczycie rakiety Rockot pod koniec grudnia br.
Źródło: ESA