Najnowsze zdjęcia z sondy New Horizons po raz kolejny zachwyciły naukowców – nie tylko z uwagi na wspaniałe widoki majestatycznych gór lodowych, potoków zamrożonego azotu czy mrocznych niskich mgieł, lecz także dlatego, że bardzo przypominały znane nam widoki Arktyki.
Zdjęcie w pełnej rozdzielczości tutaj: https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/nh-apluto-wide-9-17-15-final_0.png
Te nowe zdjęcia sierpa Plutona – wykonane przez szerokokątną kamerę Ralph/Multispectral Visual Imaging Camera (MVIC) 14 lipca i przesłane na Ziemię 13. września br. – dają nam okazję spojrzeć na krajobrazy Plutona niesamowicie podświetlone przez Słońce. Doskonale przedstawiają zróżnicowanie terenu i rozciągniętą atmosferę tego globu. Zdjęcie przedstawia rejon o szerokości 1250 kilometrów.
„To zdjęcie naprawdę zabiera nas na Plutona, sprawia, że czujemy się jak byśmy tak byli rozkoszując się krajobrazem,” mówi główny badacz misji New Horizons Alan Stern (SwRI Boulder, Colorado).
Dzięki podświetleniu i wysokiej rozdzielczości, to zdjęcie ujawnia nowe szczegóły dotyczące mgieł w delikatnej i rozciągniętej azotowej atmosferze Plutona. Na zdjęciu wyraźnie widać kilkanaście cienki warstw mgły rozciągających się od samej powierzchni do wysokości aż 100 km nad powierzchnią. Oprócz tego, że zdjęcia same w sobie są zachwycające, te delikatne mgiełki wskazują na zmiany pogody z dnia na dzień na Plutonie, dokładnie takie same jak na Ziemi.
Źródło: Tricia Talbert