Sztorm tropikalny Ida z orbity
Zdjęcie sztormu tropikalnego Ida nad Atlantykiem wykonane o 6:00 UTC w poniedziałek, 21 września 2015 roku. Aktualizacje i zalecenia związane ze sztormem Ida można znaleźć na
Kosarzycki o kosmosie
Zdjęcie sztormu tropikalnego Ida nad Atlantykiem wykonane o 6:00 UTC w poniedziałek, 21 września 2015 roku. Aktualizacje i zalecenia związane ze sztormem Ida można znaleźć na
Charakterystyczny kształt komety 67P/Churyumov-Gerasimenko przypominający „gumową kaczkę” jest wynikiem łagodnego zderzenia dwóch obiektów do którego doszło miliardy lat temu. Osobliwy kształt komety 67P/Churyumov-Gerasimenko był zagadką dla naukowców odkąd po raz…
Gdy gwiazda o masie około dziesięciu mas Słońca kończy swoje życie, robi to w spektakularnej eksplozji znanej jako supernova. Po wybuchu pozostaje jedynie popiół w postaci gwiazdy neutronowej. Gwiazdy neutronowe…
Skaliste planety typu ziemskiego orbitujące wokół małych gwiazd najprawdopodobniej posiadają pole magnetyczne chroniące je przed promieniowaniem słonecznym i pomagające utrzymać warunki na powierzchni, które mogą sprzyjać życiu – do takich…
Naukowcy z University of Leicester są zaangażowani w budowę pierwszego, indyjskiego satelity przeznaczonego do obserwacji astronomicznych, który zostanie wystrzelony z centrum kosmicznego Satish Dhawan Space Centre w Sriharikota w południowo-wschodnich…
W sto lat po tym jak Einstein zaproponował istnienie fal grawitacyjnych w ramach swojej ogólnej teorii względności, 11-letnie poszukiwania tychże fal za pomocą teleskopu Parkes (CSIRO) nie przyniosły rezultatów rzucając…
Centralna supermasywna czarna dziura w niedawno odkrytej galaktyce jest dużo większa niż powinna według aktualnych teorii ewolucji galaktyk. Nowe badania przeprowadzone przez astronomów z Keele University oraz University of Central…
Jak co czwartek tak i dzisiaj pojawiły się przed chwilą nowe zdjęcia z sondy New Horizons. Z uwagi, że nigdy nie macie ich dość: umieszczam je poniżej bez zbędnego komentarza.…
Dosłownie przed chwilą pojawiło się nowe zdjęcie z Ceres. Nie jestem pewien czy to pojedynczy dodatek czy pojawi się nowe – w razie czego poinformuje i kolejne zdjęcia dodam w…
Trzy znajdujące się na orbicie kosmiczne teleskopy rentgenowskie wykryły w ramach długoterminowego monitoringu zwiększoną częstotliwość rozbłysków rentgenowskich pochodzących z zazwyczaj spokojnej czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej. Naukowcy próbują dowiedzieć…